Większość z nas miało styczność z roletami, które montowane są na futrynie okien jako alternatywa dla klasycznych zasłon czy też żaluzji. Chronią one przed dostępem promieni słonecznych czy spojrzeniami ciekawskich przechodniów. Jest to ich jedyna właściwość. Coraz większą popularność zdobywają natomiast rolety, które mają o wiele więcej zalet. Czym są rolety zewnętrzne i jakie ich rodzaje można znaleźć w ofercie Nexbau?

Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne montowane są na zewnątrz budynku. Istnieje możliwość przymocowania ich bezpośrednio do framugi okien lub drzwi albo do elewacji domu czy bloku. Dzięki temu w 100% zatrzymują światło wpadające do wnętrza. Oprócz tego, ich pancerz izoluje budynek, utrudniając wymianę ciepła ze środowiskiem zewnętrznym. Ich właściwości izolacyjne to nie jedyny powód, dla którego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed włamaniami, znacznie utrudniając potencjalnym złodziejom wtargnięcie do budynku. Z tego względu cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkań zlokalizowanych na parterze.

Rolety elewacyjne

Rolety można montować na elewacji. Roleta elewacyjna składa się ze skrzynki, wału napędowego, pancerza oraz prowadnic. Cykl pracy tego typu rolet przebiega wzdłuż wnęki okiennej. Takie rozwiązanie powszechnie stosuje się w przypadku budynków istniejących od dłuższego czasu. Klienci Nexbau cenią sobie łatwość montażu, oraz duży wybór wariantów skrzynek oraz profili. Można je zamontować w każdym momencie i ze względu na swoją uniwersalność, nie trzeba ich uwzględniać w projekcie. 

Rolety nadstawne

Tego rodzaju rolety różnią się znacznie od rolet elewacyjnych. Stanowią integralna cześć okien i budynku, dlatego ich montaż należy uwzględniać już w fazie projektowej. W przypadku rolet nadstawnych, skrzynki są zabudowane i wkomponowane w ścianę budynku. Ma to niewątpliwe zalety wizualne, zwłaszcza dla osób ceniących sobie minimalizm. Należy przy tym pamiętać, że miejsce mocowania skrzynki jest gorzej izolowane termicznie. W Nexbau oferujemy dodatkową izolację, jak również elektryczne sterowanie rolet przy pomocy przełącznika lub pilota.

Jak dobrać rolety zewnętrzne?

Oba rodzaje rolet mają swoje zalety. Przy wyborze możliwie najlepszego rozwiązania pomocni mogą okazać się doświadczeni doradcy Nexbau. Po analizie potrzeb klienta, nasi eksperci dopasują najlepsze rozwiązania do indywidualnego charakteru budynku, w którym rolety będą montowane.