Okna drewniane od lat są popularnym wyborem wśród wielu miłośników klasycznych rozwiązań. Ze względu na swoje ponadczasowe piękno i wyjątkowe właściwości nie dają się wygryźć swoim młodszym konkurentom. Na ich temat wciąż istnieje wiele mitów. Mogą wprowadzać Cię w błąd, a tym samym powstrzymać przed zakupem okien u sprawdzonego dostawcy, który w rzeczywistości gwarantuje znakomitą jakość swoich produktów. Oto trzy najczęściej spotykane mity na temat okien drewnianych.


Mit 1 Okna drewniane są nietrwałe i podatne na uszkodzenia

Słyszałeś legendy o gnijących czy rozpadających się oknach wykonanych z drewna? Zapomnij o nich. Okna, które są wykonane z wysokiej jakości drewna i odpowiednio zabezpieczone, są trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Regularna konserwacja pomaga w utrzymaniu ich w doskonałym stanie na dłużej. Współczesne technologie i szereg środków skutecznie wydłużają ich żywotność. Obróbka drewna, w postaci suszenia, impregnacji i malowania, zapewnia trwałość i ochronę przed ewentualnymi szkodnikami. Wizja drewnianej zabudowany znikającej w kilka sekund pod wpływem wściekłych korników, to na szczęście tylko element dziecięcych kreskówek.

Mit 2 Są trudne w utrzymaniu

Z pewnością, o okna drewniane trzeba odpowiednio dbać. Jednak nie jest to tak czasochłonne i wymagające, jak mogłoby się wydawać. Aby zachować ich piękno i trwałość, okna wymagają konserwacji, takiej jak regularne malowanie lub impregnacja. Jednak jest to stosunkowo proste i może być z powodzeniem wykonane samodzielnie lub przez zatrudnionego specjalistę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków, konserwację wystarczy przeprowadzać raz na kilka miesięcy. Zazwyczaj sugeruje się przeprowadzanie takich zabiegów do dwóch razy w roku.

Mit 3 Okna drewniane – niska energooszczędność, wysoka cena


W rzeczywistości drewno jest naturalnym izolatorem i ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Okna drewniane skutecznie utrzymują temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Prowadzi to do obniżenia kosztów energii związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją. Mogą być pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi, takimi jak farby lub lakiery, które dodatkowo wzmocnią ich termoizolacyjność. Powłoki tworzą dodatkową barierę chroniącą przed wpływem warunków atmosferycznych, zabezpieczając drewno przed wilgocią i utratą energii. 

Koszt okien drewnianych może się różnić w zależności od wielu zmiennych, takich jak rozmiar, wzór i wykończenie okna. W ofercie Nexbau znajduje się wiele opcji, które możesz dostosować do swojego budżetu. Minimalistyczne i samowystarczalne okna drewniane Classica, a może wzbogacone detalami okna drewniane Palazzo? Z nami możesz dopasować każdy model do swoich wymagań.

Warto zauważyć, że termoizolacyjność okien drewnianych może się różnić w zależności od jakości wykonania okna, grubości profilu i wybranych dodatkowych rozwiązań. Dlatego istotne jest zdecydowanie się na wysokiej jakości okna drewniane od zaufanych producentów, którzy przykładają uwagę do detali i pozyskują drewno ze sprawdzonych źródeł. W innym przypadku możesz znaleźć w powyższych mitach ziarnko prawdy!