Nowoczesne pergole ogrodowe pełnią kilka ważnych ról. Stanowią podporę dla roślin pnących, tworząc zielone przyjazne środowisko. Nadają ogrodowi uroku i elegancji, pozwalają na zorganizowanie strefy cienia i chronią przed deszczem. Można zorganizować miejsce wokół nich tak, aby służyły relaksowi i organizacji spotkań oraz imprez. Podpowiadamy, jak ozdobić pergolę, aby cieszyła oczy i czyniła otoczenie naszego domu ładnym i niepowtarzalnym.

Pergole a rośliny pnące

Posadzenie roślin pnących to idealne rozwiązanie na aranżację pergoli. Warto wybrać gatunki, które będą najlepiej rosnąć w danej strefie klimatycznej. Mogą to być między innymi pnące róże, winorośl, powojnik, wiciokrzew lub różne gatunki bluszczu. Dzięki mocowaniu pędów o konstrukcję pergoli można kształtować kierunek wzrostu i pokrój roślin.

Tkaniny i zasłony: dekoracja i ochrona

Używając tkanin do dekoracji pergoli ogrodowych, można dodać im uroku oraz poprawić walory praktyczne przestrzeni. Możesz zawiesić zasłony lub lekkie firanki, które będą poruszać się delikatnie na wietrze. To nie tylko dodatkowa dekoracja, ale także ochrona przed słońcem i zapewnienie kojącego cienia. Można zastosować też praktyczne rolety boczne.

Pergole ogrodowe i oświetlenie ogrodowe

Zainstalowanie oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną atmosferę wieczorami. Możesz użyć girland świetlnych, latarek ogrodowych lub lamp wiszących. Oświetlenie sprawi, że pergole staną się magicznym miejscem pełnym nastrojowego uroku sprzyjającego wieczornemu wypoczynkowi i spotkaniom towarzyskim.

Poduszki i dywany: kropla domowego klimatu

Umieszczając poduszki na ławkach lub krzesłach w pergoli nie tylko poprawiamy komfort wypoczywania w niej, ale również walory estetyczne przestrzeni. Aby stworzyć przytulne otoczenie, na podłożu można umieścić dywan. Najlepiej, aby był to dywan przeznaczony do użytkowania zewnętrznego, który łatwo utrzymać w czystości.

Doniczki z kwiatami: dodatkowa kropla koloru

Postawienie doniczek z kolorowymi kwiatami na rogach pergoli lub wzdłuż jej krawędzi doda aranżacji kolorytu. Kwiaty urozmaicają przestrzeń, wprowadzając do niej życie, świeżość i naturę. Cieszą oko, roztaczają przyjemny zapach i przyciągają pożyteczne owady zapylające.

Sztuka ogrodowa: element wyrafinowania

Pergole ogrodowe to dobre miejsce do eksponowania małej architektury i sztuki. Mogą to być  na przykład rzeźby, niewielkie fontanny lub kute elementy ozdobne. Nadają miejscu indywidualny charakter i podkreślają gust właścicieli posiadłości.

Pergole i wybór mebli ogrodowych

Estetyczne i trwałe meble ogrodowe, które będą pasować do stylu pergoli, są niezbędne do komfortowego wypoczynku. Dzięki nim stworzyć można przytulne miejsce do relaksu i spożywania posiłków. Dużą popularnością cieszą się meble ze szlachetnych gatunków drewna, takich jak dąb lub teak. Doskonale komponują się z nowoczesnymi pergolami ogrodowymi wykonanymi z aluminium.

Ptaki i karmniki: zaproś zwierzęta do ogrodu

Ptasie karmniki w okolicy pergoli przyciągną ptaki w miejsce naszego wypoczynku. W okresie letnim wskazane jest zapewnienie ptakom dostępu do świeżej wody. Zimą możemy natomiast rozpocząć dokarmianie ptaków ziarnami i przeznaczonymi do tego tłuszczami.

Dodatki personalizujące: indywidualizm w ogrodzie

W otoczeniu pergoli świetnie sprawdzą się wszelkie osobiste akcenty, które dopasowane będą do upodobań użytkowników przestrzeni. Mogą być to lampiony, świece, kadzidła na podstawkach oraz inne dodatki, które odzwierciedlają gust i styl preferowany przez właścicieli.