Drzwi techniczne to specjalny rodzaj drzwi, które są projektowane przede wszystkim pod kątem właściwości funkcjonalnych. Drzwi techniczne są dostosowane wymagań w zakresie bezpieczeństwa i technologii. Sprawia to że różnią od standardowych drzwi używanych w domach mieszkalnych. Wybór odpowiednich drzwi technicznych do pomieszczeń warsztatowych wymaga zwrócenia uwagi na kilka kluczowych czynników. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, szukając optymalnego rozwiązania.

Właściwości i parametry

Przy wyborze drzwi do warsztatu należy wziąć pod uwagę aspekty takie jak:

  • wytrzymałość i trwałość: wybierz drzwi wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia, zarysowania i inne typowe dla warsztatów obciążenia. Dobrym wyborem będzie między innymi stal.
  • odporność na warunki atmosferyczne i wilgoć: jeśli warsztat jest narażony na wilgoć lub ekstremalne warunki, takie jak wysoka temperatura. Dobierz drzwi odporne na występujące czynniki.
  • bezpieczeństwo: w zależności od rodzaju pracy wykonywanej w warsztacie, drzwi techniczne powinny zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W wielu przypadkach wskazane lub konieczne jest zastosowanie drzwi przeciwpożarowych.
  • zgodność z normami i przepisami: upewnij się, że wybrane drzwi spełniają właściwe dla branży przepisy, na przykład w kontekście przeciwpożarowym.
  • izolacja akustyczna: jeśli w warsztacie wykonywane są głośne prace, warto rozważyć montaż drzwi z dobrymi właściwościami w zakresie izolacji akustycznej. Jeśli do warsztatu przylega biuro firmy lub gdy głośna działalność może być uciążliwa dla użytkowników sąsiadujących posesji, należy odpowiednio go izolować.
  • łatwość czyszczenia i konserwacji: Częste narażenie drzwi technicznych w warsztatach na zabrudzenia wymaga, aby były one łatwe do czyszczenia i nie potrzebowały szczególnej konserwacji.
  • ergonomia użytkowania: Wybierz drzwi techniczne, które mają klamki łatwe do uchwycenia i które pozostaną funkcjonalne nawet przy częstym użytkowaniu oraz w sytuacjach, gdy użytkownicy mają brudne lub tłuste ręce.
  • możliwość integracji z systemami kontroli dostępu: jeśli przechowujesz cenne przedmioty i sprzęty w warsztacie, warto zintegrować drzwi z systemami kontroli dostępu. Można wykorzystać karty magnetyczne, kody dostępu czy czytniki biometryczne.
  • estetyka: chociaż w przypadku drzwi technicznych funkcjonalność jest najważniejsza, warto również zastanowić się nad ich wyglądem. Zastanów się nad tym zwłaszcza jeśli chcesz zadbać o wizerunek warsztatu w oczach klientów.

Drzwi techniczne: przykładowe wymogi

Wymagania, które stawia się drzwiom technicznym, mogą różnić się w zależności specyfiki pracy w warsztacie. Przykładowo, w niektórych środowiskach potrzebne są drzwi przeciwpożarowe o właściwościach ognioodpornych, dźwiękoszczelne, dymoszczelne, a jednocześnie antywłamaniowe. Niektóre drzwi techniczne posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Jest to dokument, który zawiera ocenę techniczną i potwierdzenie przydatności drzwi do użytku w określonych warunkach i zastosowaniach. 

W swojej ofercie posiadamy wysokiej jakości drzwi techniczne firmy HÖRMANN, której jesteśmy autoryzowanym partnerem. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, porozmawiaj z naszymi specjalistami.