Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest istotny dla każdego użytkownika, który ceni funkcjonalność, bezpieczeństwo, a także efektywność energetyczną własnego domu. W zależności od lokalizacji garażu oraz oczekiwań i wymagań co do jego izolacyjności, możemy zdecydować się na tańsze bramy nieocieplone lub droższe, ocieplane. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od wymagań, jakie stawia się budynkom pod względem termoizolacyjności. Nie w każdym przypadku niska przepuszczalność cieplna ma znaczenie. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, kiedy można zrezygnować z bramy garażowej ocieplanej, a kiedy nie warto tego robić.

Nieocieplana brama garażowa – gdzie się sprawdzi?

Bramy garażowe bez dodatkowego ocieplenia są często wybierane w przypadku budownictwa indywidualnego, kiedy garaż stanowi oddzielny budynek, albo jego część, ale wyraźnie odseparowaną od części mieszkalnej. Zastosowanie bram garażowych nieocieplanych jest również popularne w podziemnych garażach budynków wielorodzinnych. Obiekty komercyjne stosują nieocieplane bramy garażowe przeznaczone do parkowania samochodów, które dzielą na zamykane boksy garażowe. Głównym argumentem za wyborem bram nieocieplonych jest mniejsza potrzeba utrzymania stałej temperatury wewnątrz garażu oraz niższa termoizolacyjność przegród. Skutkuje to niższymi kosztami i sprawia, że bramy te są ekonomicznie atrakcyjne.

Kiedy i dlaczego stosować bramy ocieplane?

Z kolei bramy garażowe ocieplane są zalecane, gdy garaż stanowi integralną część budynku i jest umieszczony w jego bryle. To ważne szczególnie w domach jednorodzinnych lub obiektach budowlanych innego przeznaczenia, gdzie efektywność energetyczna odgrywa ważną rolę. Zastosowanie garażowych bram ocieplanych ma kluczowe znaczenie wszędzie tam, gdzie istotne jest minimalizowanie utraty ciepła z wnętrza budynku.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w garażu ma nie tylko wpływ na komfort użytkowania tej przestrzeni. Ma również wpływ na wyższą efektywność energetyczną całego domu. Ocieplenie bramy garażowej jest więc istotnym elementem w budownictwie energooszczędnym, gdzie każdy detal ma znaczenie dla bilansu cieplnego obiektu.

Brama garażowa ocieplana – dostępne rozwiązania

Przy wyborze bramy garażowej z oferty naszej firmy, klienci decydują się na sprawdzone rozwiązania. W NexBau korzystamy z technologii Hormann, proponując kilka wariantów izolacyjności. Segmentowe bramy garażowe z ocieplonymi elementami o grubości 42 mm to doskonały wybór dla osób poszukujących bardzo dobrej termoizolacji. Dla jeszcze wyższych wymagań, idealne okażą się bramy o grubszych segmentach , 67 mm i przegrodzie termicznej. Zapobiega kondensacji wilgoci i ryzyku powstania pleśni, co może mieć miejsce w przypadku szczególnie dobrze ocieplonych ścian garażu.

Dodatkowo, istnieje możliwość zwiększenia izolacyjności cieplnej bramy za pomocą zestawu do ościeżnicy ThermoFrame. System ten skutecznie eliminuje mostki termiczne, zwiększając izolacyjność nawet o 15% dzięki specjalnym profilom i uszczelkom.

Przed zakupem bramy garażowej ocieplanej warto pamiętać, że na podniesienie efektywności energetycznej budynku wpływają także inne proponowane przez nas rozwiązania. Podwójne uszczelki czy możliwość zainstalowania drzwi zintegrowanych, które pozwalają na dostęp do garażu bez konieczności otwierania całej bramy. Kiedy chcemy wyprowadzić z garażu rower czy skuter – wystarczy skorzystać z drzwi, bramę pozostawiając zamkniętą.
Nietrudno zauważyć, że wybór między bramą garażową ocieplaną a nieocieplaną powinien być podyktowany przede wszystkim wymaganą izolacyjnością cieplną oraz umiejscowieniem garażu w bryle budynku lub poza nią. Technologie oferowane przez liderów rynku pozwalają na dostosowanie rozwiązania do indywidualnych oczekiwań, zapewniając zarówno komfort użytkowania, zróżnicowany i interesujący design, jak i efektywność energetyczną.