Wybór odpowiedniego typu rolet zewnętrznych to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz estetykę naszego domu. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, jednak szczególną popularnością cieszą się rolety elewacyjne oraz nadstawne. Każdy z tych dwóch typów osłon okiennych ma pewne unikalne cechy, przesądzając o lepszym dopasowaniu do określonych warunków. Przyjrzyjmy się bliżej, czym charakteryzują się te rolety oraz sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na wybraną opcję.

Czym są rolety elewacyjne?

Rolety elewacyjne, nazywane także roletami natynkowymi to system okiennych osłon zewnętrznych, montowanych bezpośrednio na elewacji budynku. Charakterystyczną cechą rolet elewacyjnych jest obudowa widoczna nad oknem. Jej zadaniem jest ochrona mechanizmu rolety, który umieszczony jest na zewnątrz budynku. Obudowa najczęściej wykonuje się z blachy aluminiowej i zamknięta po bokach pokrywami. Zawsze stanowi element zewnętrzny i umożliwia łatwy dostęp serwisowy do rolet na różnych etapach wykończenia budynku, także podczas jego eksploatacji.

Rolety nadstawne – czym różnią się od elewacyjnych?

Rolety nadstawne, znane także jako rolety nakładane, są zintegrowane z ościeżnicą okienną i instalowane w górnej części okna. Ich największą zaletą jest brak wpływu na estetykę elewacji, ponieważ skrzynka rolety jest ukryta wewnątrz konstrukcji budynku. Z tego powodu, ich instalacja możliwa jest tylko w trakcie budowy domu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Rolety nadstawne oferują doskonałą izolację termiczną dzięki możliwości zastosowania skrzyń z dodatkową izolacją, jednak zawsze wymagają ingerencji w termoizolację budynku.

Kiedy wybrać rolety elewacyjne?

Elewacyjne rolety zewnętrzne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zainstalować osłony w już istniejących budynkach. Przy tych roletach nie trzeba przeprowadzać inwazyjnych prac remontowo-budowlanych. Ich montaż jest prosty i szybki, co sprawia, że stanowią doskonały wybór, kiedy użytkownikom zależy na bezproblemowej poprawie bezpieczeństwa. Choć rolety elewacyjne oferują nieco słabszą ochronę przed włamaniem niż nadstawne, właściciele domów często wybierają je ze względu na łatwą konserwację i dużą dostępność modeli – zwłaszcza tych już eksploatowanych.

Kiedy zdecydować się na rolety nadstawne?

Rolety nadstawne to doskonały wybór w momencie budowy nowego domu lub przy wymianie okien. Decydując się na rolety nadstawne z ościeżnicą okienną, możliwe jest zachowanie estetyki elewacji bez wprowadzania widocznych zmian. Decydując się na ten typ rolet przy wymianie stolarki warto pamiętać, że ich instalacja ograniczy dotychczasową wysokość okna o wymiar skrzyni roletowej. Taki zabieg ma wpływ na ilość światła wpadającego do pomieszczeń. 

Nietrudno zauważyć, że wybór między roletami elewacyjnymi a nadstawnymi, jest uwarunkowany etapem procesu budowlanego. Podczas budowy można zdecydować się zarówno na rolety nadstawne i elewacyjne. Wymiana stolarki okiennej również pozwala na wybór, jednak z pewnymi ograniczeniami, a okres użytkowania budynku redukuje decyzję o doborze rolet właściwie tylko do natynkowych – zwłaszcza, jeśli inwestor chce uniknąć jakichkolwiek prac remontowych.

Rolety elewacyjne oferują więc większą elastyczność montażową i łatwiejszą instalację w istniejących budynkach, zapewniając przy tym dobry poziom bezpieczeństwa i możliwość szybkiej modernizacji elewacji. To rolety nadstawne zaleca się dla nowo budowanych domów lub przy kompleksowej wymianie stolarki okiennej, ponieważ oferują one lepszą integrację z budynkiem, dobrą termoizolację oraz wygląd, który nie narusza estetyki elewacji.