Jak dbać o okna aluminiowe? Praktyczne porady

#

Wróć

2023-08-20

Okna aluminiowe są popularnym wyborem w wielu domach i budynkach ze  względu na swoją trwałość, estetykę i łatwość konserwacji. Aluminium utożsamiane jest z synonimem wysokiej wytrzymałości, jednak mimo wszystko wciąż należy o nie odpowiednio dbać. Istnieje kilka praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać okna aluminiowe w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność na długie lata.

Regularne czyszczenie okien aluminiowych jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Zaleca się mycie okien co najmniej dwa razy w roku, ale częstotliwość może się różnić w zależności od warunków atmosferycznych i stopnia zabrudzenia. Użyj łagodnego detergentu do mycia okien lub specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia aluminium. Unikaj agresywnych lub żrących środków, które mogą uszkodzić powłokę lakieru na oknie.

Wybieranie odpowiednich narzędzi i środków do czyszczenia to gwarancja ich pięknego wyglądu na lata. Podczas czyszczenia okien aluminiowych należy unikać używania ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić elementy okna, a nawet zarysować samą szybę. Unikaj stosowania środków do czyszczenia na bazie amoniaku, kwasów lub rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę lakieru. Aktualnie na rynku dostępne są różnorodne środki o naturalnych i delikatnych składach.

Kontrola uszczelek chroniących wnętrze przed ewentualnymi przeciekami powietrza lub wody to szczególnie kluczowa kwestia. Regularnie sprawdzaj stan uszczelek, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, takie jak pęknięcia lub wycieki, należy wymienić uszczelki, aby zapewnić prawidłowe działanie okien.

Dbałość o mechanizmy, w które wyposażone są okna aluminiowe, takie jak uchwyty, zawiasy lub prowadnice jest szczególnie ważna. Ich regularnie zabezpieczanie, np. odpowiednim smarem, sprawi, że użytkowanie okien będzie przebiegało bezproblemowo.

Przeprowadzanie regularnych kontroli okien to najlepszy sposób na uniknięcie ewentualnych zniszczeń i usterek generujących dodatkowe koszta. Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki uszkodzeń, wycieków lub luzowania elementów. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, takie jak nieszczelności czy trudności w otwieraniu i zamykaniu okien, skonsultuj się ze sprawdzonym profesjonalistą Nexbau, który pomoże w naprawie lub konserwacji.

Aluminium posiada naturalną odporność na rdzewienie, jednak mimo to warto mieć na uwadze, że możliwa jest jego korozja. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu morza lub w obszarze o dużym zanieczyszczeniu powietrza, osłona aluminiowa może być szczególnie narażona na proces korodowania. Aby temu zapobiec, regularnie usuwaj sól, kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni okien. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki i łagodnego detergentu. Jeśli zauważysz oznaki korozji, należy jak najszybciej podjąć działania naprawcze.

Linie okien aluminiowych Nexbau zawierają modele, które są wyjątkowo łatwe w użytkowaniu i konserwacji. Pamiętaj jednak, że zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji okien aluminiowych, aby dostosować metody pielęgnacji do konkretnych modeli i materiałów użytych w Twoich oknach. Jeśli czujesz się przytłoczony nadmiarem informacji, nie powstrzymuj się przed skontaktowaniem z doradcą!

Powiązane hasła

Rura nawojowa

Rura nawojowa w markizach to pozioma rura, na którą nawija się materiał markizy. W czasie rozkładania lub składania markizy materiał jest odpowiednio rozwijany lub nawijany na rurę nawojową. Konstrukcja pozwala na łatwe i szybkie sterowanie markizą, zapewniając...

Płycina

Płycina to płaski element drzwi, który wypełniają fragment skrzydła drzwiowego. Można wykonać płycinę z różnych materiałów. Przede wszystkim wykorzystuje się drewno, MDF oraz szkło. Główną rolą płyciny jest nadanie estetycznego wyglądu skrzydłu drzwiowemu oraz...

Uszczelka przylgowa

Uszczelka przylgowa w oknach to element uszczelniający, który umieszczony jest w miejscu styku skrzydła okna z ramą. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności oraz izolacji termicznej i akustycznej, a także ochrona przed przenikaniem wody i powietrza....

Ślemię

Ślemię to pojęcie z zakresu budownictwa i architektury definiujące poziomą wierzchnią część ościeża drzwiowego lub okiennego. Ślemię stanowi górną część ramy, na której opierają się drzwi czy okno. W tradycyjnych konstrukcjach ślemię często opiera się na słupkach...

Szczebliny

Szczebliny to szczelina lub niewielka przestrzeń pomiędzy szczeblami drzwi (najczęściej drzwi panelowych) pozwalająca na swobodny przepływ powietrza. W drzwiach wewnętrznych szczebliny mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub ułatwiać wentylację pomieszczeń. W drzwiach...