Fasady aluminiowe są popularne szczególnie w budownictwie komercyjnym oraz w coraz większej liczbie nowoczesnych budynków mieszkalnych. Pielęgnacja i konserwacja fasady aluminiowej jest ważna, aby utrzymać jej estetyczny wygląd oraz funkcjonalność przez długie lata. Jak dbać o fasady aluminiowe, aby dobrze się prezentowały i nie straciły swoich cennych właściwości?

Zalety i właściwości fasad aluminiowych

Aluminium jest lekkim, ale jednocześnie bardzo wytrzymałym materiałem. Umożliwia to tworzenie dużych a jednocześnie trwałych przeszkleń i eleganckich konstrukcji bez konieczności stosowania ciężkich wsporników. Fasady aluminiowe mogą być łatwo kształtowane i dostosowywane do różnych potrzeb architektonicznych. Pozwalają na tworzenie różnorodnych, innowacyjnych i estetycznie atrakcyjnych wzorów. Aluminium jest odporne na korozję, co czyni je idealnym materiałem do zastosowań zewnętrznych. Może być używane w systemach fasadowych z izolacją termiczną, co przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynków. Pozwala na wykończenie w różnych kolorach i teksturach, co daje architektom dużą swobodę w projektowaniu atrakcyjnych fasad. Fasady aluminiowe są trwałe i mogą wytrzymać trudne warunki pogodowe bez znacznego uszczerbku na jakości. 

Jak dbać o fasady aluminiowe: poradnik

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby utrzymać w nienagannym stanie fasady aluminiowe zachować ich właściwości na długie lata.

  • regularne czyszczenie: okresowe mycie fasady pomaga usuwać brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na powierzchni. Zaleca się czyszczenie fasady aluminiowej co najmniej raz do dwóch razy w roku.
  • delikatne środki czyszczące: używaj łagodnych, nieściernych detergentów i dużej ilości wody. Unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię aluminium. Najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem łagodnego środka myjącego.
  • miękkie szmatki lub gąbki: do czyszczenia stosuj miękkie ściereczki, gąbki lub szczotki z delikatnym włosiem. Unikaj używania szorstkich czyściw lub szczotek drucianych, które mogą zarysować powierzchnię.
  • spłukiwanie wodą: po umyciu fasady należy dokładnie spłukać ją czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości środków czyszczących.
  • kontrola uszkodzeń: regularnie sprawdzaj fasadę pod kątem uszkodzeń, takich jak zarysowania, wgniecenia czy uszkodzenia warstwy ochronnej. Wczesne wykrycie i naprawa uszkodzeń pomoże uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.
  • zabezpieczanie przed korozją: chociaż aluminium jest odporne na korozję, uszkodzenia powierzchni mogą prowadzić do powstawania lokalnych ognisk skorodowanej powierzchni. Stosuj regularnie odpowiednie środki zabezpieczające, aby uniknąć takich sytuacji.
  • usuwanie trudnych plam: w przypadku trudniejszych do usunięcia plam (jak ptasie odchody czy ślady po kwaśnej wodzie deszczowej) używaj specjalnych środków przeznaczonych do aluminium, postępując zgodnie z instrukcjami producenta.

W przypadku dużych fasad budynków komercyjnych lub trudno dostępnych miejsc konserwację oraz okresowe czyszczenie powinna wykonywać profesjonalna firma, która specjalizuje się w czyszczeniu fasad. Regularna pielęgnacja i konserwacja nie tylko utrzyma dobry wygląd fasady aluminiowej, ale także zapewni jej długotrwałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli masz wątpliwości, jak dbać o fasady aluminiowe, możesz porozmawiać na ten temat z naszymi ekspertami, którzy chętnie udzielą Ci dodatkowych wskazówek.