Wybór drzwi zewnętrznych i wewnętrznych do domu lub mieszkania to ważna decyzja na etapie projektowania, remontu lub odświeżenia nieruchomości. Drzwi w dużej mierze przesądzają o charakterze wnętrza, pełniąc nie tylko rolę funkcjonalną, ale też dekoracyjną. W całokształcie ich wyglądu oraz walorów praktycznych istotna jest także klamka do drzwi. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze klamki. 

Kryteria wyboru klamki do drzwi

Dobór odpowiedniej klamki zależy od kilku czynników. Należą do nich przede wszystkim:

 • styl i wygląd: wybierz klamkę, która pasuje do stylu Twoich drzwi oraz ogólnego wystroju wnętrza. Klamki są dostępne w wielu stylach: od klasycznych po bardzo nowoczesne. Można je wykonać z różnych materiałów, między innymi z mosiądzu, stali nierdzewnej, aluminium czy plastiku.
 • funkcjonalność: rozważ, jak klamka będzie używana. Do drzwi wejściowych zaleca się klamki do drzwi z zamkiem, zapewniające większe bezpieczeństwo. W przypadku drzwi wewnętrznych, można użyć prostszej, mniejszej klamki do drzwi, która niekoniecznie musi być wyposażona w zamek.
 • kompatybilność z drzwiami: upewnij się, że konkretna klamka do drzwi może być zastosowana do Twoich drzwi. Ważne jest, aby sprawdzić grubość drzwi i typ zamka. Projektanci przeznaczają niektóre klamki do określonych rodzajów zamków.
 • ergonomia: wybierz klamkę do drzwi, która jest wygodna w użyciu i nie będzie sprawiać Ci trudności w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli w domu są osoby starsze lub dzieci, warto rozważyć klamki łatwiejsze do chwytania i obsługi.
 • montaż: zastanów się, czy będziesz montować klamkę samodzielnie, czy nastawiasz się na pomoc fachowca. Niektóre klamki wymagają montażu z użyciem specjalistycznych narzędzi.
 • cena: klamki różnią się ceną w zależności od materiału, stylu i funkcji. Ustal budżet i wybierz najlepszą dostępną w zakresie możliwości opcję.

Klamka do drzwi: rodzaje i zastosowania

W ramach szerokiego katalogu klamek, które są dostępne na rynku, wybrać można:

 • klamki na rozecie: to najczęstszy rodzaj klamek do drzwi, montowany na okrągłej lub kwadratowej rozecie. Są one uniwersalne i pasują do większości drzwi.
 • Klamki na szyldzie mają dłuższy szyld wyposażony w mechanizm zamka. Często stosuje się je w drzwiach wejściowych, gdzie wymagana jest dodatkowa ochrona.
 • klamki z zamkiem: zintegrowany zamek do drzwi zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo oraz prywatność.
 • gałki do drzwi: gałka do drzwi zwykle ma kształt okrągłego lub owalnego uchwytu, który obraca się wokół stałego punktu. Niektóre modele mogą zawierać mechanizm zamykający.
 • klamka do drzwi przesuwnych: projektuje się je specjalnie pod kątem drzwi przesuwnych, często są płaskie, aby nie wystawać poza profil skrzydła drzwiowego.
 • Klamki antypaniczne głównie stosuje się w drzwiach ewakuacyjnych w miejscach publicznych. Ich konstrukcja umożliwia szybką i bezpieczną ewakuację ludzi w przypadku awaryjnych sytuacji, takich jak pożar czy inne zagrożenia.
 • Elektroniczne klamki posiadają wbudowany mechanizm elektroniczny i pozwalają na otwieranie drzwi za pomocą kodu, karty dostępu lub nawet smartfona.
 • klamki zabezpieczające dla dzieci: to specjalne klamki drzwi lub dodatki do klamek, które zapobiegają otwieraniu drzwi przez małe dzieci.

Wybór odpowiedniego rodzaju klamki zależy od wymagań dotyczących bezpieczeństwa, stylu drzwi, designu wnętrza oraz innych  indywidualnych preferencji. Właściwie dopasowana klamka do drzwi zdobi je i gwarantuje wygodę użytkowania. Jeśli chcesz poradzić się, jakie rozwiązanie pasuje do Twoich drzwi, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą Ci wszelkich potrzebnych informacji.