Nowoczesne pergole to nie tylko stylowy element architektury ogrodu i otoczenia domu, ale również świetna baza do stworzenia zielonego azylu. Zastanawiasz się, jakie rośliny najlepiej wybrać, aby Twoje pergole stała się prawdziwą oazą spokoju i piękna? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!

Wybór roślin do obsadzenia nowoczesnych pergoli

Wybierając rośliny na pergolę, weź pod uwagę kilka kluczowych czynników. To przede wszystkim klimat, nasłonecznienie i styl, w którym zaaranżowany ma być ogród. 

Oto kilka sprawdzonych propozycji:

 • rośliny pnące
 • bluszcz pospolity (hedera helix): idealny na nowoczesne pergole w cienistych miejscach; jest odporny na mróz i szybko się rozrasta.
 • winobluszcz pięciolistkowy: jest mrozoodporny i osiąga nawet do 3 metrów przyrostu rocznie
 • wisteria (glicynia): ma spektakularne wizualnie kwiaty; doskonale sprawdza się na nasłonecznionych stanowiskach
 • różanecznik (rhododendron): idealny dla miłośników kolorowych kwiatów; wymaga lekko kwaśnej gleby.
 • róże pnące: na przykład odmiany Goldstern i New Down
 • kwiaty sezonowe
 • klematisy: mają piękne kwiaty w wielu różnorodnych kolorach, dostępne są w wielu odmianach; wymagają lekkiej i żyznej gleby. Pergole i klematisy idealnie się komponują.
 • powojniki: mają bardzo dekoracyjny pokrój i są roślinami wieloletnimi; kwitną przez całe lato a ich uprawa jest niewymagająca.
 • surfinie: są bardzo barwne i efektowne; lubią obfite podlewanie i słoneczne stanowisko
 • hortensje: to krzewy ozdobne z okazałymi kwiatostanami, które lubią cień

Do obsadzenia pergoli sprawdzi się też chmiel, psianka, groszek pachnący, kokornak wielkolistny, akebia pięciolistkowa, kobea pnąca, winnik zmienny i milin amerykański.

Nowoczesne pergole a estetyka – wskazówki

Przy wyborze roślin do pergoli trzeba mieć na uwadze dopasowanie barw, które będą dobrze się uzupełniać. Mogą być do siebie zbliżone bądź kontrastujące. Warto mieszać rośliny o różnych wysokościach i pokroju, aby stworzyć ciekawy efekt wizualny. Całokształtu dopełni dodanie oświetlenia ogrodowego, które podkreśli unikalne piękno roślin i pergoli wieczorami oraz po zapadnięciu zmroku.

Pielęgnacja roślin na pergoli i w jej otoczeniu

Posadź rośliny w odpowiedniej odległości od siebie, aby miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Trzeba pamiętać o podlewaniu roślin zgodnym z ich indywidualnymi wymaganiami i zapotrzebowaniem na wodę, szczególnie w ciepłe i suche dni. Regularne przycinanie pomoże utrzymać rośliny w dobrym stanie i zachować estetyczny wygląd pergoli. Rośliny trzeba też monitorować pod kątem szkodników i chorób, stosując w razie czego odpowiednie środki ochrony roślin.

Pergola z obsadzeniem może być ciekawym projektem, który nie tylko wzbogaci wygląd Twojego ogrodu, ale również stworzy miejsce do relaksu i odpoczynku. Wybierając odpowiednie rośliny i dbając o ich właściwą pielęgnację, możesz cieszyć się zielonym zakątkiem przez cały rok. Pamiętaj, aby dostosować wybór roślin do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Dzięki temu będziesz cieszyć się każdym momentem spędzonym w swojej prywatnej zielonej przestrzeni.