W dobie ciągłego poszukiwania rozwiązań łączących w sobie funkcjonalność, estetykę oraz zaawansowaną technologię, markizy z automatyką wiatrową i słoneczną wydają się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Systemy wyposażone w czujniki i sterowanie nie stanowią jedynie elementu ochrony przed słońcem. Stają się także inteligentnym udogodnieniem w nowoczesnych domach, restauracjach czy obiektach komercyjnych. Zapewniają komfort użytkowania i wpływają na oszczędne zarządzanie energią.

Kiedy i gdzie warto zastosować markizy?

Markizy znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale również w przestrzeniach publicznych i komercyjnych. Markizy w restauracjach i kawiarniach stają się elementem przydatnym podczas upalnych dni, zapewniając gościom przyjemny cień. Dzięki temu przyciągają więcej klientów w ciepłe, słoneczne dni. Z kolei w innych obiektach komercyjnych, takich jak hotele czy biura, markizy pełnią funkcję ochronną a także estetyczną. Idealnie podnosząc walory wizualne budynków i zapewniając przy tym komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń.

Czujniki natężenia światła – jak współpracują z markizami?

Czujniki słoneczne to opcjonalne elementy wyposażenia zautomatyzowanych markiz. Przyłączone do systemu sterowania, przyczyniają się nie tylko do zwiększenia komfortu użytkowania, ale także do oszczędności energii. 

Działają one w oparciu o detekcję poziomu oświetlenia. Gdy ilość światła osiągnie najwyższą wartość graniczną i utrzyma się na tym poziomie przez określony czas, włącza się mechanizm odpowiedzialny za otwieranie markiz. Z kolei, gdy poziom światła spadnie poniżej wartości progowej i pozostanie na niskim poziomie przez zadany czas, aktywowany jest mechanizm zwijania markiz. System został zaprojektowany przy wykorzystaniu zjawiska histerezy i działa z opóźnieniem czasowym. Ma to na celu uniknięcie reakcji na krótkotrwałe zmiany warunków oświetleniowych. W ten sposób zapobiega się przegrzaniu silnika mechanizmu markiz.

Czujniki natężenia światła pozwalają na efektywne zarządzanie promieniowaniem słonecznym. Skutkuje to nie tylko zmniejszeniem kosztów energii potrzebnej do klimatyzacji, ale również redukcją konieczności korzystania ze sztucznego oświetlenia. Dzięki temu, temperatura w pomieszczeniach z markizami jest znacząco niższa, co przekłada się na wyższy komfort termiczny. Dodatkowo, inteligentne zarządzanie światłem dziennym może przyczynić się do lepszego wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń w chłodniejsze dni. Może być to szczególnie przydatne w przypadku ogrodów zimowych.

Automatyka do markiz – detekcja silnego wiatru

Innym rodzajem detektorów stosowanych w mechanizmach sterujących markizami są czujniki wiatru, które gwarantują maksymalny komfort użytkowania przez automatyczne zamykanie (zwijanie) markizy w przypadku wykrycia porywistego wiatru. Dzięki czujnikom wiatrowym, markizy od Nexbau nie są narażone na uszkodzenia wywołane przez silne podmuchy. Automatyka, w dobrych systemach reagująca w ciągu kilku sekund od wykrycia nadmiernego wiatru, zapobiega również przypadkowemu otwarciu markiz do momentu stabilizacji warunków atmosferycznych. Najczęściej stosowanymi detektorami są tzw. wiatraczki, które uruchamiają sekwencję priorytetową w stosunku do innych zadań automatyki. Po wykryciu silnego wiatru aktywują mechanizm zwijania markizy lub jej zamykania – w zależności od zastosowanego rozwiązania. Sprawdź naszą ofertę markiz do Twojej restauracji lub Twojego domu i skontaktuj się z Nexbau!