Kiedy myślimy o ochronie naszych okien przed słońcem, często pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy, są rolety zewnętrzne. Jednak na rynku dostępne są także inne funkcjonalne opcje. Jedną z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnych rolet są żaluzje fasadowe. W tym tekście przyjrzymy się bliżej ich zaletom i zastanowimy się, czy warto je wybrać.

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to osłony okienne, które wyglądem przypominają żaluzje wewnętrzne, jednak montuje się je na zewnątrz budynku. Ich lamele są również znacznie większe niż w przypadku żaluzji wewnętrznych. Dodatkowo, zwykle sterowane są obecnie elektrycznie, za pomocą przycisków i włączników oraz zdalnie (np. przez aplikację na smartfon). Poziome, ruchome lamele pozwalają na świetną kontrolę ilości światła wpadającego do wnętrz, a także umożliwiają zwiększenie prywatności. Lamele żaluzji dostępnych w NexBau są wykonane z aluminium, dzięki czemu osłony są lekkie, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje zewnętrzne to rozwiązanie nieco inne niż tradycyjne rolety. Odznacza się szeregiem zalet, z których najważniejsze związane są z regulacją dostępu światła, zapewnieniem prywatności użytkownikom domu oraz energooszczędnością. Wysokiej jakości żaluzje to przede wszystkim:

Kontrola światła i ciepła oraz oszczędność energii

Żaluzje fasadowe pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia lameli żaluzji, można łatwo dostosować poziom nasłonecznienia i temperaturę wewnątrz. Jest to szczególnie przydatne w upalne dni.

Poprzez skuteczną blokadę nadmiernego ciepła latem i utrzymanie ciepła wewnątrz zimą, żaluzje fasadowe mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia kosztów energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku.

Ochrona prywatności

Żaluzje fasadowe gwarantują znakomitą prywatność, pozwalając użytkownikom na dostosowanie widoczności z zewnątrz bez konieczności całkowitego zasłaniania okna. Lamele obrotowe zapewniają możliwość regulacji kąta od pozycji w pełni poziomej do niemal w pełni pionowej. Inaczej niż rolety, przesłaniają okno na całej długości. Innymi słowy, żeby w pełni zasłonić okno roletą, trzeba ją opuścić do samego dołu szyby, co skutkuje jednocześnie pełnym (lub prawie pełnym) zaciemnieniem pomieszczenia. Żaluzje zewnętrzne umożliwiają przenikanie znacznie większej ilości światła, jednocześnie chroniąc wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami.

Potencjalne wady żaluzji fasadowych

Rozwiązania idealne nie istnieją, dlatego choć żaluzje lamelowe posiadają wiele zalet, mają także wady. Do najczęściej wymienianych należą koszty, które niestety nie są niskie i jeszcze ciągle przewyższają koszty związane z wyborem rolet zewnętrznych. Poza tym, decydując się na żaluzje zewnętrzne, należy liczyć się z koniecznością dość częstego czyszczenia lameli. Oczywiście częstotliwość przeprowadzania prac konserwacyjnych w dużym stopniu zależy od konkretnych warunków środowiskowych, w jakich znajduje się budynek.

Wybór między żaluzjami fasadowymi a tradycyjnymi roletami zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb, budżetu i estetycznych preferencji. Żaluzje fasadowe oferują doskonałą kontrolę nad światłem, efektywność energetyczną i są atrakcyjnym dodatkiem do fasady niemal każdego budynku. Jeśli szukasz trwałego i estetycznego rozwiązania, które pomoże ci zarządzać światłem i prywatnością, jednocześnie podnosząc walory twojej nieruchomości, żaluzje fasadowe mogą okazać się świetnym wyborem.