Dobudowa garażu do istniejącego domu to doskonały sposób na zwiększenie funkcjonalności i wartości nieruchomości. Jednak żeby garaż harmonizował z resztą budynku, kluczowe jest odpowiednie dobranie bramy garażowej. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć aby brama garażowa doskonale wpisała się w design Twojego domu.

Brama garażowa ocieplona czy nieocieplona?

Brama garażowa bez ocieplenia sprawdza się, gdy garaż jest oddzielnym budynkiem lub został wyraźnie odseparowany od części mieszkalnej. Kiedy utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury wewnątrz garażu oraz zapewnienie dobrej izolacyjności cieplnej przegród nie jest priorytetem, wystarczająca będzie brama nieocieplona, tańsza niż jej ocieplany odpowiednik.

Bramy garażowe ocieplane są zalecane, gdy garaż stanowi integralną część budynku i jest umieszczony w jego bryle. Ocieplenie bramy garażowej pomaga minimalizować straty ciepła, co przekłada się na komfort użytkowania garażu oraz na oszczędności związane z ogrzewaniem. W budownictwie energooszczędnym każda przegroda ma znaczenie dla bilansu cieplnego budynku, dlatego wybór bramy ocieplonej jest w tym przypadku inwestycją w przyszłe oszczędności.

Wybierz odpowiedni rodzaj bramy

Kiedy dobudowujesz garaż do istniejącego domu, zarówno w formie przybudówki, jak i odrębnego budynku, ważne jest dobranie bramy garażowej, która harmonizuje z designem posesji. W Nexbau Oferujemy naszym Klientom różne typy bram garażowych, spełniające różnorodne wymagania estetyczne i funkcjonalne:

  • bramy segmentowe – uniwersalne, nadają się do montażu zarówno w nowych budynkach, jak i w już użytkowanych garażach. Charakteryzują się automatycznym ryglowaniem podczas zamykania, co zabezpiecza przed podważeniem nawet w przypadku awarii zasilania. Segmentowe bramy garażowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach, co pozwala na ich dopasowanie do wyglądu domu,
  • bramy rolowane skonstruowane z profili aluminiowych wypełnionych twardą pianką poliuretanową, odporne na korozję. Standardowo wyposażone w zewnętrzny napęd na wał nawijający, co ułatwia dostęp i serwisowanie. Brama garażowa rolowana jest idealne do nowoczesnych domów, oferując minimalistyczny wygląd.
  • bramy uchylne – zapewniają szeroki wybór kasetonów i przetłoczeń, a także możliwość wypełnienia z litego drewna. Wyposażone w system ryglowania, bramy uchylne łączą funkcjonalność z klasycznym wyglądem, który może nawiązywać do tradycyjnej architektury domu.

Każdy z tych wariantów jest dostępny w różnych konfiguracjach i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.

Wybierając bramę garażową, nawiąż do stylu całego budynku

Żeby garaż harmonizował z istniejącym domem, ważne jest, aby brama garażowa nawiązywała do stylu architektonicznego budynku. Oto kilka wskazówek, jak osiągnąć spójny wygląd:

  • kolor i materiał – dobierz bramę garażową w kolorze i z materiałów, które pasują do elewacji domu lub drzwi wejściowych. Jeśli Twój dom ma nowoczesną, minimalistyczną estetykę, rozważ bramę w neutralnych kolorach z gładkim wykończeniem. W przypadku tradycyjnych domów, brama garażowa z drewnianymi akcentami może dodać ciepła i elegancji.
  • detale i wykończenia – zwróć uwagę na detale wykończeniowe bramy, takie jak kasetony, przetłoczenia czy okucia. Wybierając bramę z detalami, które korespondują z elementami architektonicznymi domu, możesz stworzyć spójny i harmonijny wygląd całości,
  • styl architektoniczny – upewnij się, że styl bramy garażowej pasuje do ogólnej architektury domu. Nowoczesne bramy segmentowe będą świetnie wyglądać w domach o współczesnym designie. Klasyczne bramy uchylne mogą być lepszym wyborem dla bardziej tradycyjnych budynków.

Podsumowując, wybór odpowiedniej bramy garażowej to ważny krok w procesie dobudowy garażu do istniejącego domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na bramę ocieploną, nieocieploną, segmentową, rolowaną czy uchylną, pamiętaj, by nawiązać do stylu całego budynku. Dzięki temu będzie to tworzyć spójną i estetyczną całość. Dzięki temu Twój nowy garaż nie tylko będzie funkcjonalny, ale również doskonale zespolony pod względem designu z pozostałymi elementami architektury domu.