Współczesna architektura coraz częściej wykorzystuje duże przeszklenia, które nie tylko wpływają na estetykę budynku, ale również poprawiają komfort użytkowania wnętrz. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy takie rozwiązania są odpowiednio energooszczędne. Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od jakości zastosowanych okien oraz technologii, które zapewniają ich termoizolacyjność. Sprawdź jak duże okna aluminiowe, drewniane i PCV wpływają na efektywność energetyczną nowoczesnych budynków.

Okna aluminiowe, drewniane i PCV

Okna aluminiowe. Głównym materiałem budulcowym ramy okien aluminiowych jest oczywiście aluminium. Wybór tego rodzaju stolarki okiennej jest często podyktowany potrzebą uzyskania trwałych, stabilnych, a przy tym estetycznych rozwiązań. Okna aluminiowe są cenione za swoją odporność na warunki atmosferyczne, długą żywotność i minimalne wymagania pod względem konserwacji. Dodatkowo, możliwość malowania proszkowego ram na dowolny kolor sprawia, że można je dopasować do każdego typu fasady. Aluminium jest także materiałem o wysokiej wytrzymałości, co pozwala aby za jego pomocą stworzyć duże okna.

Okna drewniane. Okna drewniane to klasyczny wybór, który doskonale sprawdza się w domach o tradycyjnym i rustykalnym charakterze, ale także w nowoczesnych projektach. Drewno jako naturalny materiał oferuje doskonałe właściwości izolacyjne, co przekłada się na energooszczędność. Współczesne technologie obróbki i zabezpieczania drewna sprawiają, że okna drewniane są odporne na warunki atmosferyczne i wymagają mniej konserwacji niż kiedyś. Dodatkowo, drewno wprowadza do aranżacji wizualne ciepło i przytulność.

Okna PCV. Okna z polichlorku winylu (PCV) to popularny wybór ze względu na ich wszechstronność i korzystny stosunek jakości do ceny. PCV jest materiałem lekkim, ale wytrzymałym, odpornym na wilgoć i promieniowanie UV. Okna PCV oferują bardzo dobre właściwości izolacyjne, co wpływa na zmniejszenie strat ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania. Dostępność okien PCV w różnych kolorach i wzorach, pozwala na ich dopasowanie do różnych stylów architektonicznych. Dodatkowo, okna PCV są łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości.

Jak zbudowane są duże okna i co gwarantuje im szczelność?

Chociaż każdy producent okien stosuje własną technologię produkcji, obejmującą dobór materiałów i metody obróbki, zasada budowy ościeżnic pozostaje zasadniczo taka sama. Ramy okienne są wykonane z profili aluminiowych, PCV lub drewnianych, trwale połączonych ze sobą w narożnikach. Istotnym elementem wpływającym na termoizolacyjność okien jest zastosowanie ograniczających przewodzenie ciepła przez metal przekładek termicznych, oraz specjalnych systemów uszczelek i wielokomorowych szyb izolacyjnych. Wszystkie te komponenty razem tworzą skuteczną barierę dla utraty ciepła, niezależnie od wielkości okien.

Co zapewnia dużym oknom dobrą termoizolacyjność?

Dobra termoizolacja okien, zarówno małych, jak i dużych, wynika z kombinacji kilku istotnych czynników. Przede wszystkim, zastosowanie przywołanych już wcześniej przekładek termicznych w profilach, wykonanych z piany izolacyjnej czy wzmocnionego włóknem szklanym poliamidu, znacząco ogranicza przewodzenie ciepła. Dodatkowo, wysokiej jakości wielokomorowe szyby zespolone, wypełnione gazami szlachetnymi, takimi jak argon czy krypton, znacząco zwiększają izolacyjność. Kolejnym ważnym elementem poprawiającym izolacyjność są uszczelki, które skutecznie zapobiegają ucieczce ciepłego powietrza. Wszystkie te komponenty, właściwie skonfigurowane i zamontowane, pozwalają na osiągnięcie doskonałej termoizolacji. Dzięki temu zarówno niewielkie, jak i duże okna skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku.

Osiągnięcie wysokiej energooszczędności jest możliwe nie tylko w przypadku drewna, które naturalnie dobrze izoluje, ale także w przypadku aluminium, które jest metalem o wysokiej przewodności cieplnej. Duże okna energooszczędne, wykonane z aluminium, PCV czy drewna, przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania i poprawy komfortu termicznego w domu.